כשהכל עשוי להיות שבור*

ביום שישי האחרון פורסמה במוסף ממון של ידיעות אחרונות כתבה על אנשים אשר יש ברשותם מכשירים חשמליים שעובדים כבר עשרות שנים. למשל רדיו גרונדינג משנת 60, מעגילה של בוש משנת 64 או מיקסר קנווד מ-72. מעבר לערך הסנטימטלי שיש לדבר, יש גם ערך פרקטי: הדברים הישנים פשוט עובדים טוב יותר. וזו עובדה.

ועכשיו אתרום את תרומתי הצנועה לנושא.

dsc_0012.JPG

מה שאתם רואים פה למעלה זה מבזק של מצלמה, של חברה בשם Vivitar (שעושה מבזקים גם היום) , שאבא שלי קנה בשנת 69. את המבזק הזה, שעושה עדיין עבודה מצויינת (40 שנים! תנו כבוד) רציתי לחבר לניקון D70 החביבה שלי. ברם, בעיה. שימו לב לחוט המשתלשל מהמבזק. את החוט הזה היו מחברים בעבר לגוף המצלמה, והוא היה המתזמן בין הלחיצה על כפתור הצילום לבין הפעלת המבזק. בפועל מה שקורה הוא מאוד פשוט: המצלמה יוצרת קצר בין המגעים שבחוט. הבעיה המדוברת היא שבמצלמה שלי אין מקום לחבר את החוט הזה מפני שב-20 השנים האחרונות כבר לא משתמשים יותר בחוטים על מנת לקצר את המבזקים, אלא התושבת של המבזק, מה שמכונה בלעז הוט-שו, עושה את העבודה במקום החוט.

בנקודה הזו אפשר להתייאש, לקלל על שינויי הסטנדרטים בעולם, ולרכוש במיטב כספנו מבזק חדש.

אך לא! אין יאוש בעולם!

אבא שלי, שהוא איש מעש שאוהב אתגרים מהסוג הזה, החליט לבנות מתאם. ראשית היינו צריכים לוודא שגם ההוט-שו מקצר את המגעים ולא מעביר מתח. אחרי שבדקנו שאכן כך הוא, היה צריך למצוא שקע המתאים לתקע שבקצה החוט. אחרי שמצאנו כזה, כל שנותר הוא לבנות את המתאם.

dsc_0015.JPG

התמונה שלמעלה היא המוצר הסופי. שימו לב לשקע. הבורג שנמצא באמצעו של המתקן לוחץ על קפיץ קטנה, שהוא עצמו לוחץ כדור מתכת קטן בתחתית. הכדור הוא הכרחי לתושבות הוט-שו.

dsc_0016.JPG

ככה המתאם מולבש עם המבזק. את הדבר הזה שמים על המצלמה, ובא לציון גואל.

 

* איך שגוגל טרנסלייט מתרגם את When everythin's made to be broken (מתוך אייריס של הגוגו דולס).

10 תגובות בנושא “כשהכל עשוי להיות שבור*

 1. בואנה, זה מגניב !
  כל הכבוד לאבא של ירון!
  אני במקומך הייתי מצלם אותו מדגמן את התושבת …

 2. אני חושב שהקביעה ש"פעם דברים עבדו טוב יותר" מקורה באשליה.

  את כל אותם מוצרי זבל שהתקלקלו לפני שנולדת אתה לא זוכר.

  מה שאנחנו זוכרים זה את אותו מקרר שהחזיק מעמד 30 שנה ואיזה מיקסר.

  מה על כל הדברים שלא הוציאו את שנתם?

 3. היי,
  הקלקתי אקראית על פוסט מהעבר והגעתי לרשומה זו (היום 20 בספטמבר 2011, ערב כ"ב באלול התשס"א… {מי אמר שלא קיים המסע בזמן}) ומעבר למחמאות על החפיץ המדליק פרי ידיו האינטליגנטיות של אבא של ירון, יש אמת בקביעה ש"פעם דברים עבדו טוב יותר" ואמת זו מקורה מהחלטה מובנית (וחוקית!) של יצרנים לחבל במוצרם בלי מרכאות על מנת לעורר צרכנות. חפשו The lightbulb conspiracy בגוגל או פשוט קיפצו ליא-שפופרת דרך הקישורית:
  http://www.youtube.com/results?search_query=The+lightbulb+conspiracy&aq=f

  אני מקווה שהתגובה תיקלט כי הסרט באמת פוקח עיניים.

 4. ברשותי מעגילה חשמלית "בוש" ביתית משנת 1964 – עובדת מצויין – אני מגהצת עליה הכל (כולל: חולצות – שמלות – מכנסיים ועוד) ומה שטוב בה – שהגיהוץ נעשה תוך כדי ישיבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *