הגולם קם על טרפו

לא, זה לא נחש קוברה. זהו גולם של פרפר בשם Dynastor darius. הוא נראה כמו ראש של נחש ארסי, והוא אף זז (!!), בדומה לנחש העומד לתקוף, כאשר טורפים פוטנציאלים מתקרבים. המין הזה התגלה בשנת 91 במהלך מחקר מקיף על פרפראים טרופיים בטרינידד (קישור למחקר). באופן אירוני (או שלא), מסתבר שחייו בגלגולו כפרפר קצת פחות מרגשים: במהלך המחקר, אף פרט לא נצפה אוכל, מה שמעלה את הסברה שהוא מת כאשר מאגר האוכל שלו, שאיתו הוא יוצא מהגולם, נגמר.

צלם הטבע אנדראס קיי איתר את המין הזה בשמורת טבע באקוודור, ופירסם מס' תמונות בדף הפליקר שלו.

לפוסטים אחרים העוסקים באבולוציה: זחל נחשי, איך עושה סחלב?, הזבוב שרצה להיות עכביש, ו-עש העכביש.

זחל נחשי

משום מה, הפרסומים המעטים (מדי) שלי בנביאים עוסקים אך ורק בפן מסויים של האבולוציה (למרות שהוא מגניב למדי): הידמות של מין למין אחר, בין אם זה למטרת הגנה או למשיכת טרף. פוסטים לדוגמה: איך עושה סחלב?, הזבוב שרצה להיות עכביש ו-עש העכביש.

גם הפעם לא אחרוג ממנהגי ואציג לכם סדרת תמונות שצילם דניאל ג'נזן (Daniel Janzen), פרופ' לביולוגיה מאוניברסיטת פנסילבניה. התמונות, שצולמו בעיקר בקוסטה ריקה אבל גם בגואטמלה ובליז, מראות משפחה של זחלים, אשר יש להם צורה של ראש של נחש. בנוסף לכך, אם אתה מתקרב אליהם יותר מדי, הם יראו כאילו הם מנסים להכיש אותך. אני חושב שזה מגניב למדי. בעצם זה ממש ממש ממש מגניב.

לקריאה נוספת.

איך עושה סחלב?

הכירו את גמל־השלמה הסחלבי (תרגום שלי ל-Orchid Mantis, או בשמו הלטיני Hymenopus coronatus). על־פי הביולוג האבולוציוני ג'יימס אוהנלון, הוא הטורף היחיד הידוע כרגע אשר אורב לטרפו על־ידי התחזות לפרח (ולא סתם להתחבא בין פרחים כפי שטורפים אחרים, בעיקר עכבישים, עושים). כלומר, גמל השלמה בעצמו מהווה את גורם המשיכה לטרף.

אני חושב שאני פשוט אתן לתמונות לדבר בעד עצמן. אבל לפני כן, אזכיר לכם שני פוסטים קודמים שלי באותו עניין: הזבוב שרצה להיות עכביש ו-עש העכביש.

לקריאה נוספת.

הנכד של נביאים: מגזין "החיבור"

כשירון ואני הקמנו את "נביאים אחרונים", אי שם בשנת 2004 (כמעט לפני עשור), הייתה לנו מטרה – רצינו להציע לאנשים תוכן מעניין, מקורי, חוקר ומעמיק. לא שטחי, וכזה שנשען על תחקיר טוב, עיתונאות קלאסית והרבה סקרנות בריאה. מפה לשם, אני הפכתי את העשיה הזו למקצוע, כעיתונאי במשרה מלאה ויותר. בין השנים 2007-2010 ערכתי את ערוץ המחשבים של ynet, תוך שאני מקיים את אותם עקרונות שיישמנו פה.

בין ההישגים של הערוץ דאז (מלבד דיווחי חדשות מהירים ומדוייקים – מלאכה לא קלה בכלל…), ניתן למנות כמה ראיונות בלעדיים (כמו הראיון הראשון בעברית עם מנכ"ל גוגל), כמה חשיפות ותחקירים (כמו תחקיר ספקיות האינטרנט שעשה הרבה רעש) והיהלום שבכתר – הקמפיין המתמשך נגד המאגר הביומטרי והסיקור העיקש והעקבי בנושא, שלא הרפה לרגע מהאחראים למיזם.

לפני כמה שבועות הגיח לאוויר העולם ירחון דיגיטלי חדש, למחשבי לוח ובכלל, בשם "החיבור", שעוסק בטכנולוגיה באשר היא ושאני העורך הראשי שלו. מלבד המתכונת החדשנית של מגזין דיגיטלי, "החיבור" נשען על אותם עמודי יסוד של "נביאים אחרונים": כתבות איכותיות, חקרניות וסקרניות, שמתבססות על תחקיר טוב ומעמיק והעיקרון השני – עברית טובה, נכונה ועשירה. הססמה שלנו היא פשוטה: "ירחון טכנולוגיה עברי".

אז אם אתם מהקוראים הקבועים (או המזדמנים!) של "נביאים אחרונים", אני בטוח שגם "החיבור", שמופץ חינם, יעורר בכם עניין. אתם יכולים להוריד אותו לאייפד או למחשבי לוח מבוססי אנדרואיד – או לקרוא אותו כ-PDF על מחשב אישי או על סמרטפון (מהגיליון הבא מתוכננת גם גירסה ייעודית לסמרטפונים, אינשאללה). אז פשוט הורידו, תהנו, ועזרו לנו לעשות עיתונאות עברית עצמאית, חוקרת וסקרנית, בדיוק כמו שעשינו כאן ב"נביאים". הרווח הוא בעצם כולו שלכם, אבל התענוג הוא של כולנו.

לאייפד http://bit.ly/19ejXIi
לאנדרואידhttp://bit.ly/1a7IprW
גירסת PDF למחשבי PC וסמרטפונים http://bit.ly/GPvKT7

ל"חיבור" יש גם עמוד בפייסבוק.
הפגינו קצת חיבה.

הזבוב שרצה להיות עכביש

זוכרים את עש העכביש? אז זבוב פירות מסוג Goniurellia tridens עושה דבר דומה: על על כנף שלו התפתח כתם הדומה לאיזשהו סוג של חרק – כניראה נמלה או עכביש קופצני. הסיבה להתפתחות הכתמים הללו לא ברורה לחוקרים. שתי ההשערות המובילות הן בלבול אויבים ומשיכת בן/בת זוג.

תמונות נוספות.