אודות ירון

לומד וגר בבירת הנגב. אוהב לטייל, לצלם, לקרוא ולכתוב.

איך עושה סחלב? (2)

זה סרטון של גמל־שלמה סחלבי (כבר כתבתי עליו כאן), העושה עצמו כאורכידיאה כדי לתפוס זבובים, פרפרים, דבורים או למעשה כל חרק אשר נמשך לסחלבים…

לפוסטים אחרים בנושא: הגולם קם על טרפוזחל נחשי, איך עושה סחלב?, הזבוב שרצה להיות עכביש, ו-עש העכביש.

הגולם קם על טרפו

לא, זה לא נחש קוברה. זהו גולם של פרפר בשם Dynastor darius. הוא נראה כמו ראש של נחש ארסי, והוא אף זז (!!), בדומה לנחש העומד לתקוף, כאשר טורפים פוטנציאלים מתקרבים. המין הזה התגלה בשנת 91 במהלך מחקר מקיף על פרפראים טרופיים בטרינידד (קישור למחקר). באופן אירוני (או שלא), מסתבר שחייו בגלגולו כפרפר קצת פחות מרגשים: במהלך המחקר, אף פרט לא נצפה אוכל, מה שמעלה את הסברה שהוא מת כאשר מאגר האוכל שלו, שאיתו הוא יוצא מהגולם, נגמר.

צלם הטבע אנדראס קיי איתר את המין הזה בשמורת טבע באקוודור, ופירסם מס' תמונות בדף הפליקר שלו.

לפוסטים אחרים העוסקים באבולוציה: זחל נחשי, איך עושה סחלב?, הזבוב שרצה להיות עכביש, ו-עש העכביש.

זחל נחשי

משום מה, הפרסומים המעטים (מדי) שלי בנביאים עוסקים אך ורק בפן מסויים של האבולוציה (למרות שהוא מגניב למדי): הידמות של מין למין אחר, בין אם זה למטרת הגנה או למשיכת טרף. פוסטים לדוגמה: איך עושה סחלב?, הזבוב שרצה להיות עכביש ו-עש העכביש.

גם הפעם לא אחרוג ממנהגי ואציג לכם סדרת תמונות שצילם דניאל ג'נזן (Daniel Janzen), פרופ' לביולוגיה מאוניברסיטת פנסילבניה. התמונות, שצולמו בעיקר בקוסטה ריקה אבל גם בגואטמלה ובליז, מראות משפחה של זחלים, אשר יש להם צורה של ראש של נחש. בנוסף לכך, אם אתה מתקרב אליהם יותר מדי, הם יראו כאילו הם מנסים להכיש אותך. אני חושב שזה מגניב למדי. בעצם זה ממש ממש ממש מגניב.

לקריאה נוספת.

איך עושה סחלב?

הכירו את גמל־השלמה הסחלבי (תרגום שלי ל-Orchid Mantis, או בשמו הלטיני Hymenopus coronatus). על־פי הביולוג האבולוציוני ג'יימס אוהנלון, הוא הטורף היחיד הידוע כרגע אשר אורב לטרפו על־ידי התחזות לפרח (ולא סתם להתחבא בין פרחים כפי שטורפים אחרים, בעיקר עכבישים, עושים). כלומר, גמל השלמה בעצמו מהווה את גורם המשיכה לטרף.

אני חושב שאני פשוט אתן לתמונות לדבר בעד עצמן. אבל לפני כן, אזכיר לכם שני פוסטים קודמים שלי באותו עניין: הזבוב שרצה להיות עכביש ו-עש העכביש.

לקריאה נוספת.

הזבוב שרצה להיות עכביש

זוכרים את עש העכביש? אז זבוב פירות מסוג Goniurellia tridens עושה דבר דומה: על על כנף שלו התפתח כתם הדומה לאיזשהו סוג של חרק – כניראה נמלה או עכביש קופצני. הסיבה להתפתחות הכתמים הללו לא ברורה לחוקרים. שתי ההשערות המובילות הן בלבול אויבים ומשיכת בן/בת זוג.

תמונות נוספות.