קבצן נולד

ה־"עיתון" ידיעות אחרונות פרסם בגליון חג־הסוכות שלו תחקיר כלכלי־חברתי מקיף ונוקב העומד, לדעתי, לזעזע את אושיות החברה בישראל: הם נתנו ל־5 קבצנים תל־אביבים כרטיס אשראי הטעון ב־250 שקלים לשימושם החופשי, בצירוף בקשה להחזירו תוך שעה. שאלות המחקר היו רציניות ועמוקות: מה הם יקנו? האם הם יחזירו את הכרטיס? זהו. שתי שאלות.

שלא תטעו לחשוב שמדובר פה בעוד תחקיר דמיקולו. הושקעה פה מחשבה רבה! למשל, כרטיס האשראי אינו באמת כרטיס אשראי. למעשה התאור "אשראי" אינו נכון כאן. אין כאן שום אשראי, אלא זהו כסף אלקטרוני: כרטיס מגנטי הטעון מראש בסכום קבוע משולם מראש. אי אפשר לחרוג ממנו. תחכום שימנע מההפקה לפשוט רגל. אבל בזאת לא תם העניין, הרי שאפשר היה פשוט לתת להם כסף מזומן! אבל כאן טמון היתרון הנוסף בכרטיס: במידה והקבצן לא מחזיר את הכרטיס ניתן לעקוב אחר הקניות שבוצעו. תחקיר או לא תחקיר?!

אוקי, עכשיו ברצינות: מה השלב הבא? קשת/רשת קונה את הפורמט ועושה מזה תוכנית ריאליטי כאשר כל שבוע עוקבים אחרי קבצן אחר ובסוף מצביעים במסרונים? בסיום 3 עונות עושים קבצן נולד אולסטרס? אני יכול לנחש מה הפרס: פגישה אישית של שלושת הפיינליסטים עם שר האוצר.

6 תגובות בנושא “קבצן נולד

  1. הפרס יהיה פגישה עם שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון ועם אביו הרוחני הסופר המהולל מנהיג מחנה השלום אהוד אולמרט. והכל בחסות ה"העיתונים" שטויות אחרונות ומעליב

  2. לרגע חשבתי שאתה רציני בעניין התחקיר ה"מעמיק". כן, זה מחליא ברמות מטורפות. תהיה בטוח שפורמט ריאליטי כזה הוא אכן אפשרי אצל החלאות האלו.

  3. אז זהו, שלא הבנתם את הפואנטה של התחקיר … זה בעצם תחקיר שבודק את אמינותם של קבצני הרחוב (האם יחזירו את הכרטיס), התחקיר גם בא להסביר מדוע קבצני רחוב ישארו כאלו לעולמי עד (לא ישקיעו את הכסף במט"ח\ניירות ערך וכו') , וגם התחקיר בא להראות ששום קבצן לא יתרום אפילו שקל מהכסף שקיבל לאלו שבאמת צריכים אותו – לבסוף המסקנות יהיו שהקבצנים מפריעים לישראלים וצריך לרכז את כולם בשכונות מגודרות …

  4. האם אני היחיד שחושב שאין בזה רע (גם לא הרבה טוב)?
    האם לא עצם העלאת הנושא ל'פריים טיים' מועיל כשלעצמו?
    אל תבינו לא נכון, הם ממנפים את הקבצנים לצרכים השיווקיים והמסחריים שלהם, אני מסכים וגם לא אוהב את זה, אבל אם הם עושים קצת טוב, זה לא נחשב?

  5. אביר, אם הם באמת היו רוצים לעשות טוב, הם היו מוצאים דרך אחרת. כל הכתבה הזו זה מציצנות לשמה. אין פה שום דבר אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *