איך עושה סחלב? (2)

זה סרטון של גמל־שלמה סחלבי (כבר כתבתי עליו כאן), העושה עצמו כאורכידיאה כדי לתפוס זבובים, פרפרים, דבורים או למעשה כל חרק אשר נמשך לסחלבים…

לפוסטים אחרים בנושא: הגולם קם על טרפוזחל נחשי, איך עושה סחלב?, הזבוב שרצה להיות עכביש, ו-עש העכביש.

הבית האחרון בהולנד איילנד

בית זה, שנבנה ב-1888, עמד בגבורה מול איתני הטבע וסחיפת החוף של הולנד איילנד במפרץ צ'ספיק במשך למעלה מ-100 שנים. למרות מאמצים רבים של סטיפן ווייט, הבעלים והדייר האחרון, להגן על הבית ועל האי, המים גברו הן על האי והן על הבית והעלימו אותם מן המפה.

אז מה קרה להולנד איילנד ולמה אדם אחד ניסה להצילו?

הבית האחרון בהולנד איילנד (צילום: ויקיפדיה)

הולנד איילנד יושב לראשונה ב-1600, והוא נקרא על שמו של בעלי הקרקע הראשון: דניאל הולנד. קרוב ל-200 שנים התקיימה שם מושבה קטנה, והחיים היו משעממים למדי.

באמצע המאה ה-19 החל מפרץ צ'ספיק לקלוט דייגים וחקלאים רבים, ומן הסתם רבים מהם הגיעו גם לאי הקטן. ב-1910 כבר איכלס האי כ-360 תושבים, מה שהפך אותו לאי המאוכלס ביותר במפרץ.

בשיאו, גרה באי קהילה משגשגת למדי: באי נבנו כ-70 בתים: בתי מגורים, חנויות, בית־ספר אחד, משרד דואר וכנסיה (כמובן). לאי היה רופא משלו, מרכז קהילתי, ואפילו קבוצת בייסבול שייצגה את הקהילה במשחקי חוץ רבים (היתה לקבוצה סירה משלה!). באי עגנו בדרך קבע כ-90 סירות, ביניהן סירות דייג, סירות ללכידת סרטנים ושולות צדפות.

הולנד איילנד ב-1953

האיים במפרץ צ'ספיק בנויים בעיקר מבוץ וטין, בניגוד לסלעים. הרכב זה אופייני לכל האיים במפרץ צ'ספיק, והוא הופך את הולנד איילנד לפגיע לסחיפת חוף. העדר בסיס סלעי גרם לאי לשקוע אט אט במשך אלפי שנים. בנוסף, הקטבים הנמסים העלו את גובה פני הים, מה שהאיץ את תהליכי הסחיפה של האיים במפרץ.

ב-1914 הבחינו תושבי האי הקטן לראשונה בסחיפת החוף. הם ניסו להציל את האי על־ידי יבוא אבנים לבניית חומות, ועל ידי הטבעת סירות במטרה לעצור את הסחיפה, ברם, כל הנסיונות כשלו.

תושבי האי נאלצו להרוס את בתיהם לעקור ליבשת. מקצתם ניסו בכל זאת להאחז בקרקע ולנסות את מזלם, אבל סופה טרופית ב-1918 "שכנעה" גם את התושבים האחרונים לעזוב.

האי היה נטוש עד שנת 1995, כאשר סטיפן ווייט, מתודיסט ויורד־ים שגדל באי, קנה אותו בעבור 70,000$ והקים את האגודה לשימור האי. במשך כ-15 שנים, ווייט ניסה בכל כוחו להציל את האי, אבל ללא הצלחה. ווייט בנה סכרים עשויים עץ, אבל המים הרסו אותם. לאחר מכן, מלאו הוא ואישתו מאות שקי חול, רק כדי לראות אותם נקרעים לרווחה בשמש החמה. הם הניחו 23 טון סלעים לאורך חופי האי, אבל גם ניסיון זה לא צלח.

הבית בהולנד איילנד 2010

באמצע אוקטובר של שנת 2010, הבית האחרון על הולנד איילנד קרס. אחרי 125 שנים, הבית בסגנון הויקטוריאני נכנע. בחודשים שלאחר מכן הים נגס בחורבותיו, ואחרי שנה נעלם האי כמעט לחלוטין. נכון לרגע כתיבת פוסט זה, גוגל מפות משתמשים במפות לווין ישנות ולכן הבית עדיין עומד על תילו.

 

הולנד איילנד היום

עוד לא אבדה תקוותנו: סרטוני דשבורד חיוביים

כשאתם חושבים על מצלמות דשבורד ברוסיה, אתם בדרך כלל חושבים על תאונות מחרידות, יריות ברחוב או פרות הנופלות מתוך משאית. כל־כך הרבה סרטונים כאלו מסתובבים ברשת שאנו עלולים לחשוב שאין שום דבר טוב שקורה שם.

אז הפתעה! הנה אוסף סרטוני דשבורד מן המדינה הקרה שיגרמו לכם להתחיל את השבוע בהרגשה נפלאה. תעשו לעצמכם טובה ותקדישו 5 דקות לסרטון הזה, כדי שבפעם הבאה שתקראו ידיעה דכאונית ותרצו שהעולם ייחרב בלהבות תזכרו שברוסיה, ברגע זה ממש, יש מישהו שעוזר לזקנה לחצות את הכביש בבטחה, וזה דבר מקסים. בלי ציניות.

זו ננו־שנייה

בשיעור הראשון בקורס "אינפי 1" באוניברסיטה, המרצה זרק לאויר את צירוף המילים "לכל אפסילון". צירוף מילים מוכר אהוב שנוא על כל סטודנט. אבל, היו צריכים לעבור שני סמסטרים עד שבאמת הבנתי את המשמעות העמוקה של צירוף המילים הזה.
עכשיו תחשבו, האם אתם יודעים מה זה ננו־שנייה? אם אתם חזקים ברישות אתם יודעים שזה מיליארדית השנייה. אבל מה זה באמת אומר?
אדמירל גרייס הופר המהוללת זצ"ל מסבירה מה זו ננו-שניה בפשטות ובאלגנטיות. אין פלא שקראו על שמה מחשב־על וספינת מלחמה.

כמה דברים שלא ידעתם על פרסי האוסקר

  • הפסלון לא שייך באמת לזוכים. הזוכים חייבים לחתום על מסמך הקובע כי במידה וירצו למכור את הפסלון, עליהם תחילה להציעו למכירה לאקדמיה בעבור דולר אחד. אם הם מסרבים לחתום הם לא זוכים להחזיק בפרס. חוק זה נכנס לתוקף רק ב־1950, ולכן אפשר עדיין למצוא פסלונים ישנים מסתובבים בשוק.
  • היה רק זוכה אחד ששמו אוסקר: אוסקר האמרשטיין השני.
  • תאטרון קודאק, המארח את הטקס, מכיל 3332 מקומות ישיבה. מן הסתם לא כל המוזמנים מגיעים, מה שמספק פרנסה לא רעה בכלל: 125$ לשעה, לממלאי מקום בשכר.
  • נאום הזוכה הקצר ביותר היה של אלפרד היצ'קוק: "תודה לכם".
  • עד 1989 המשפט "And the winner is…" היה המשפט המבשר על הזוכה. משנה זו והלאה שונה המשפט ל-"And the Oscar goes to…", כניראה כדי שהמפסידים ירגישו קצת יותר טוב עם עצמם.

מקורות: Oddee, About.com, Empire