שלוותא

!Violence is going to ensue
.Capt. Malcolm Reynolds – –

כמה סדרות טלויזיה שגררו בעקבותיהן סרט קולנוע אתם מכירים? הנה רשימה קצרה וחלקית ביותר שחשבתי עליה: מיסטר בין, סאות' פארק, משפחת אדמס, משפחת קדמוני, משימה בלתי אפשרית, צבי הנינג'ה , המלאכיות של צ'רלי, סטארסקי והאצ', תיקים באפלה, רצח מאדום לשחור, מסע בין כוכבים, המלאך. מה משותף לסדרות אלו? כולן היו בשעתן סדרות מצליחות, ומפיקי הוליווד, אנשי עסקים טהורים שאומנות לשמה מעניינת אותם כקליפת השום (או כשלג דאשתקד ? בחרו את הקלישאה המתאימה לכם) אך כסף גדול כן מעניין אותם (אפילו מאוד), קיוו כי סרט הקולנוע ימשיך את קו ההצלחה של הסדרה והסיכון הכספי הוא נמוך. ועכשיו, חשבו על סרטי קולנוע המבוססים על סדרות שלא הצליחו. אני לא הצלחתי לחשוב על אף אחת. אז מה גורם ליוצר של סדרה שאפילו לא הצליחה לשרוד עונה שלמה אחת לייצר סרט קולנוע? ננסה להבין מייד.

ג'וס ויידון, יוצר הסדרות באפי: ציידת הערפדים וְ אנג'ל,כותב תסריטים מוכשר ומוערך שכתב בין היתר את התסריטים ל-צעצוע של סיפור ו-הנוסע השמיני: התחייה, פנה ליצירת סדרת טלויזיה חדשה: Firefly.
ויידון הגדיר את הסדרה כ"מערבון בחלל" ? סוסים, אקדחי תופי ישנים, עדרי בקר שועטים, רכבות מעלות עשן החוצות מדבריות ומגפי רכיבה דהויים עם דוקרן מתגלגל בעקביהם, ניצבים זה בצד זה עם חלליות, לייזרים ומסעות בין גלקסיות. איך נוצר העתיד רווי הניגודים הזה? כ-500 שנים בעתיד, מלחמה מתמשכת ועקובה מדם בין השלטון המרכזי, ה Alliance, לבין כוחות מורדים, ה Independents, מסתיימת בניצחון הממסד. המורדים המובסים נודדים אל הכוכבים החיצוניים, ויוצרים בשולי הגלקסיה עולם הדומה למערב הפרוע: כפרים עניים, עיירות כורים, שודדים חסרי רחמים, נוודים, וכל זאת באי סדר מוחלט וחסר חוק. בתוך המציאות המורכבת הזו מנסה גיבור הסדרה, קפטן מלקולם "מאל" ריינולדס, מפקד החללית "שלווה", חללית מטען ישנה מדגם Firefly, ביחד עם חברי צוותו לשרוד, והם לא מושכים ידם ממשימות מלוכלכות ולא חוקיות. מיד בתחילת הסדרה מצטרפים אל צוות הספינה אח ואחות הבורחים מן החוק וכומר, שהבקיאות שלו בכלי נשק וטקטיקות לחימה מעידה כי רב הנסתר אצלו על הנגלה. יחד, אנשי הצוות והנוסעים משייטים בחלל ומנסים, בתוך הכאוס המוסרי, לעשות את הדבר הנכון.

Courtesy of Omelete
יצירתו של ויידון מאופיינת בעלילה משובחת, יחסים מורכבים בין דמויות, דיאלוגים מהנים ושנונים, הומור ציני ודק וקורטוב מיניות ? בדיוק במינון הראוי, שהם המרכיבים הנדרשים להפוך כל יצירה שהיא, בין אם היא סדרת מדע בדיוני, קומדיית מצבים אמריקאית טיפוסית (לא ציינתי שויידון כתב פרקים של רוזאן) או סרט קולנוע באורך מלא לאגדה. Firefly בנוייה בדיוק ממרכיבים אלו, וטיב החומרים משובח באופן מיוחד.

ויידון כבר מזמן זכה למעמד של אליל תרבות. לבנאדם יש מועדוני מעריצים מבת ים ועד אוקלהומה כשהוא עוקף במהירות מסחררת מועדוני מעריצים אחרים ומאכיל אותם אבק. כשהוא מכריז על סדרה חדשה ? הצלחתהּ כמעט מובטחת. אבל רשת פוקס האמריקנית, מסיבה לא ברורה, החליטה לקבור את Firefly בדמי ימיהּ. ה"וייה דולורוזה" שעברה הסדרה התחילה בחוסר שביעות רצון של פוקס מפרק הפתיחה, הפיילוט, בטענה שאין בו מספיק אקשן. אנשי פוקס דרשו מויידון לכתוב פרק פתיחה חדש בלוח זמנים קצר ביותר, ולמרות שמדובר כאן באשף תסריטים, אין לצפות כי פרק שנכתב ביומיים יהיה שווה ערך לפרק המקורי שנכתב בזמן ארוך יותר והרבה פחות לחץ. התחנה הבאה בדרך הייסורים היתה שעת שידור בעייתית ? ערב שבת, בדיוק הזמן בו קהל היעד של התוכנית יוצא לבלות. תוסיפו על זה הפסקה של חמישה חודשים(!!) בשידור הפרקים, ותקבלו סדרה עמוק עמוק באדמה.

ברם, למרות שפוקס ייחלו לכך בכל ליבם, זה לא היה סופה של הגחלילית. עם צאת ה DVD של העונה הראשונה, שכלל גם 3 פרקים שכלל לא שודרו זכתה הסדרה לעדנה מחודשת. למעלה מ 200,000 עותקים של העונה המלאה נמכרו בארבעת החודשים הראשונים של ההפצה, ובחודש יוני האחרון, כשנה וחצי לאחר ההוצאה, עלו מכירות ה DVD למשבצת המקום השני ברשימת המכירות הגבוהות ביותר ב Amazon. צפייה חוזרת בפרקים גילתה את הגאונות הטמונה בהם והדרישה לדעת מה עלה בגורלם של חברי ה Serenity הלכה והעצימה. עולם הטלויזיה רחש בכמרקחה. אתרי האינטרנט התמלאו בדרישות להמשך הסדרה כאשר הכעס והקצף מופנים אל פוקס. מעודד מההצלחה המפתיעה פנה ויידון אל המסך הגדול והחליט כי הוא יביים שם את המשך עלילותיהם של קפטן ריינולדס וחבריו.

ההצלחה של ההקרנות המוקדמות של סרט הקולנוע שייצר ויידון, שנקרא בפשטות Serenity, היתה חסרת תקדים. הכרטיסים ל 35 ההקרנות הראשונות נמכרו בתוך שעות, חלקם אפילו בתוך דקות בודדות. רבים מן הכרטיסים מצאו את דרכם ל eBay ונמכרו במחירים שערוריתיים, כשהספסרים גוזרים קופון שמן. הסרט נחל הצלחה רבה גם בקרב מבקרי הקולנוע בני המזל שזכו להגיע להקרנות המוקדמות. נדמה, לפחות בשלב זה, כי האמת והצדק נצחו, והתחושה הטובה כי העקשנות, הדבקות באיכות ללא פשרות והנאמנות לקהל מחממת הלב השתלמו, כמו בסרט הוליוודי טיפוסי.

בסוף החודש (ספטמבר), מתחילות ההקרנות המסחריות של Serenity בארה"ב. אם נשפוט על פי הרעש התקשורתי סביבו ועל פי הצלחת ההקרנות המוקדמות, הרי שהסרט צפוי להיות להיט. ועכשיו צפות ועולות השאלות החשובות באמת: האם אכן התחזיות יתממשו והסרט ישבור קופות? האם פוקס יאכלו את הכובע? האם רשת טלויזיה אחרת תרכב על גלי ההצלחה ותזמין את ווידון להחיות את הגחלילית על המסך הקטן?
בנתיים העובדות בשטח מדברות בעד עצמן: אולפני יוניברסל כבר הזמינו שני סרטי Serenity נוספים, וְוויידון כבר הוחתם כבמאי על גירסת המסך הגדול לסדרה "אשת חייל" (Wonder Woman), מה שמאוד מפתה להשיב על השאלה השנייה שהועלתה: "כן, הם יאכלו. ולאט, כדי שירגישו טוב טוב את הגושים יורדים להם בגרון".

3 תגובות בנושא “שלוותא

 1. מספר הערות לסדר:
  1. יונברסל עדיין לא הזמינו סרטים נוספים, אלא הם רק שומרים לעצמם את הזכות. הזכות תמומש אם הסרט יגרוף לפחות 80 מליון דולר בעולם. עושה רושם שזו לא תהיה משימה קשה מדי, אבל מי יודע. תקציב הסרט, אגב, היה 40 מליון דולר בלבד – מעט יחסית לסרט עתיר אפקטים. עניין חשוב הוא שויידון עמד בתקציב, יכולת ההופכת נדירה יותר ויותר בהוליווד.
  2. ויידון הוא אדם עסוק. מלבד פרויקט WONDER WOMAN הנמצא בשלב כתיבת התסריט, הוא כותב סיפור בן 12 חוברות במסגרת הקומיקס X-MEN עבור חברת MARVEL. הוא עסוק בפיתוח Buffy The Animated Series. הוא עורך את הקומיקס Tales of the Slayers. הוא מספיק עסוק כדי לדחות את ההצעה לביים את הסרט הבא בסדרת X-MEN. כך שגם אם יוזמנו סרטים נוספים, יקח עוד שנים עד שנראה אותם.
  3. הפיכת הסדרה FIREFLY לסרט סוגרת מעגל: לפני 13 שנים יצא למסכים סרט הקולנוע "באפי קוטלת הערפדים", אחרי שסורס לחלוטין על ידי האולפן תאב הבצע. הרעיון המקורי חזר לחיים והפך לסדרת הקאלט הידועה.

 2. הסדרה פיירפלי היא באמת סדרה מצויינת, מהטובות ביותר שראיתי.
  לפני יומיים צפיתי בסרט בהקרנת הבכורה במסגרת פסטיבל אייקון. הסרט טוב לא פחות מהסדרה, אם כי מעט קודר יותר.
  למרבה הצער הסרט (בינתיים) אפילו לא כיסה את הוצאות הפקתו. וכרגע לא נראה שיצא המשך בקולנוע. אבל ניתן לקוות שמכירות ה-DVD של הסרט יביאו לפחות להפקת סרט טלוויזיה אם לא סרט קולנוע.

 3. הכוונה היחידה של הכתבה היא "לשכנע אתכם, הקוראים, לקום מהכיסא, ללכת לסניף ה"בלוקבאסטר? הקרוב אליכם וליטול את העונה הראשונה (והיחידה) של סדרת המד"ב Firefly ב DVD", היא עשתה עבודה ממש גרועה, ומאחר ובעצם לא נאמר כאן מאום על הסדרה עצמה. אז כן, "הבמאי גאון", "הבמאי מבריק", "לבמאי יש הכי הרבה מועדוני מעריצים" – אתה נשמע כמו ילדה בת 12, לא כמו מבקר טלויזיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *