דור מזוקן

פרץ ? מאחוריך!

בשלושה הימים האחרונים, מדי כמה שעות, קופץ רוסי משופם עד גיחוך על שולחן העבודה שלי ומתחיל לרקוד. ניסיתי להגיד לו שאני עסוק מאוד היום, שאני מנסה להתרכז בעבודה שאני צריך להגיש בסוף השבוע, אבל הוא בשלו ? רוקד ושר תוך שהוא מחסל כמויות אדירות של אלכוהול. הרוסי (טוב, אוקראיני) הוא יוג'ין הוץ ? סולן להקת הפאנק הצועני גוגול בורדלו, והשיר הוא ?Start wearing purple?, אחד השירים המדבקים ביותר המוכרים לאדם.

התופעה ששמה גוגול בורדלו עושה שמות בניו יורק כבר זמן רב. אחרי הכל, קשה להתעלם מלהקה שמלבד סולן אוקראיני (יליד צ'רנוביל!) כוללת גם שתי רקדניות אסייתיות, כנר ואקורדיוניסט רוסיים ושני ישראלים (רע מוכיח ואורן קפלן, שיחד עם אורי קפלן ויובל גבאי, חברי להקת Firewater, מפגינים נוכחות ישראלית נאה בסצנה הניו יורקית ? סניטטה ישראל!). ועדיין, הצלחתי להתעלם באלגנטיות מהלהקה עד הרגע שבו הוץ הופיע על מסך הטלוויזיה שלי (השפם הספיק לי על מנת לזהות את הלהקה אותה מעולם לא שמעתי, אך על אודותיה שמעתי רבות, עוד לפני תחילת השיר) ושלח אותי, בצעדי ריקוד עם רוסי, לשמוע עוד.

ומי שהקליפ המקורי של השיר לא מספק את תאוותו לטמבלים מרקדים, יוכל למצוא לא מעט קליפי-חובבים לאותו השיר, של אנשים נוספים שנדבקו בחיידק החולצות הסגולות (דוגמאות עצובות כאן וכאן). אכן, שירות גדול עשו YouTube לאנושות שהמירו אלפי אדיוטים סתם לאדיוטים עם מצלמה.

שמחת זקני

מנהג מבורך סיגלו לעצמם אנשי אוניברסיטת בן גוריון. בכל יום שני בצהריים הם מארחים מוזיקאי אחר להופעה ושיחה (בתחילת השנה דן תורן היה המראיין וכעת פרופ' ניסים קלדרון). השבוע היו אלו להקת הבילויים, שעומדים לפני הוצאת אלבום חדש. אני אישית הצלחתי לפספס כמעט במלואה את תופעת הבילויים (הייתי באוסטרליה באותו החודש), כך שמעולם לא שמעתי יותר משניים שלושה שירים שלהם. ההופעה, שכללה בעיקר שירים מאלבומם החדש, גילתה להקה חריפה אמיצה ובעיקר מצחיקה יותר ממה שציפיתי.

בשיחה שלאחר ההופעה נשאלו נועם ענבר וימי ויסלר (כרובי נשאר בבית), בין השאר, על התדמית של הלהקה. נועם סיפר שהוא היה מאוד משועשע מיחס התקשורת אליהם בתקופה שנחשבו למובילי "תנועה מוזיקלית" כלשהי שמעולם לא התממש – המקומונים התל אביבייים ראו כנראה בעיני רוחם גל של להקות מזוקנות שפורצות במהפכה בולשביקית במועדוני העיר. "אחד הדברים המעניינים בלהיות אומן רוקנ'רול" אמר נועם "הוא שהגחמות האסתטיות הפרטיות שלך הופעות פתאום למשהו מוקצן, לאיזו הצהרה".

וכשהתבוננתי בפרצופו של יוג'ין הוץ המדלג לי על המסך, לא יכולתי שלא להיזכר בדבריו של נועם, היכן נגמר האדם ומתחיל כוכב הרוק, תהיתי. או במילים אחרות – לולא היה הוץ חבר בלהקת רוק צוענית אופנתית, האם הוא עדיין היה מסתובב עם מטאטא על הפרצוף?

יום הדין של המבקרים

ולסיום, פנייה נרגשת לטאנד אדמבייפ (אפשר לקרוא לך טאנד?). כפי שבוודאי ידוע לך, מערכת היחסים שבינך לביני היא כמו זו שבין סוכן מכירות של שואבי אבק לעקרת בית אמריקנית בסרטים של שנות החמישים ? אתה יכול פשוט למכור לי הכל. אי לכך ובהתאם לזאת, גם חוסר ההתלהבות הראשונית שלי מ-Return to cookie mountain, אלבומה החדש של להקתך, TV On The Radio, הופך באיטיות אך בהתמדה לאהבה.

TV On The Radio דורכים במקום? יש שיטענו כך ? שכן הצליל של אלבומם החדש לא נע במילימטר מהטריטוריה המוזיקלית שהציבו באלבום הבכורה שלהם. כשהם מתבססים שוב ושוב על אותם אלמנטים, יאמרו המבקרים, שוחקים חברי את תחושת המקוריות והתעוזה שהביא עימו הצליל של אלבומם הראשון. ובנוסף, ממש כמו אלבומם הראשון, גם Return to cookie mountain, כולל כמה רגעים בינוניים שפוגע ברושם שמשאירים השירים הטובים באמת.

ואני? אני כבר ממזמן לא בעמדת המבקר ? היכולת הזאת נשללת ממני בשנייה בה אתה פותח את הפה ומתחיל לשיר. דריכה במקום? לא הייתי רוצה לראות אותם בשום מקום אחר. שירים בינוניים? הלחם והחמאה שלפני המנה העיקרית. ממזמן בחזקת לקוח שבוי, מוכן אני ומזומן להקשיב שוב ושוב לקולך המטפס אל-על, ומצליח תמיד לעבור לי דרך הקרביים בדרכו מעלה.

גילוי נאות: הכותב טרם התאושש מהופעה של Tv On The Radio בפסטיבל לידס בה צפה לפני כשנתיים.


טאנד מבצע את Dirty Whirlwind
מהאלבום החדש (עולה לאט, איכות בינונית, החיים לא תמיד הוגנים).

דיינו!

לו היה מוציא אלבומים בלבד ולא יוצא לסיבוב הופעות ראשון אי פעם. דיינו!
לו היה יוצא לסיבוב הופעות ראשון אי פעם, אך לא מגיע לאירופה דיינו!
לו היה מגיע לאירופה, אך לא כולל את ישראל בסיבוב ההופעות. דיינו!
לו היה כולל את ישראל בסיבוב ההופעות, אך באמצע תקופת המבחנים דיינו!

על אחת כמה וכמה טובה כפולה ומכופלת לדיויד ברמן שעלינו, שהוציא כמה מהאלבומים המופלאים ביותר ששמעתי בחיי, שהחליט, לראשונה בקריירה בת 17 שנה, לצאת השנה לסיבוב הופעות ראשון אי פעם, שמגיע לא רק לאירופה, אלא גם לישראל, ונוחת פה ביום שבו אני מסיים את הבחינה האחרונה של השנה האחרונה של התואר (האחרון?).

David Bermanלוח השנה המוזיקלי הולך ומתמלא ? תחילה הצטרפו דפש מוד (התלבטתי אם שווים את המחיר, החברים פתרו את ההתלבטות עם זוג כרטיסים במתנה ליום הולדת), איתם באים גם בלונד רדהד (שללא ספק שווים גם הופעה פרטית בנוסף לחימום של דפש מוד). עוד לפניהם מגיע גם הדבלול הידוע גם כדבנדרה בנהרט (לא מהאמנים האהובים עלי, אבל אי אפשר להיות בררנים בארצנו). אבל הידיים מתחילות לרעוד באמת רק כשהעט מתקרבת ל-10 ביולי, בו יקרה אירוע, שעד לא ממזמן נראה סביר פחות מנאום של אחמדינג'אד ביד ושם ? דיוויד ברמן יעלה על הבמה (וסטיבן מלקמוס, למרבה הצער, כנראה לא), יפתח מיקרופון, וישיר:

"When God was young, he made the wind and the sun/ Since then, it's been a slow education…"

הלב יחסיר פעימה ? לעזאזל! הוא מחסיר אחת כבר עכשיו.

שתי מחשבות על עצמאות

רד מעל הדגל השלי

השבוע קיבלתי בצירוף לעיתון היומי שאני קורא שקית ובה שרשרת דגלי ישראל. השרשרת נאה מאוד אך אינני מתכוון לתלות אותה ביום העצמאות על מרפסתי ביתי. הסיבה ? אימרת השרשרת הייתה עטורה כולה בסמליל של בנק הפועלים בצמוד לאיחול: חג עצמאות שמח. תסבירו לי בבקשה: מה עושה הסמליל של הבנק הגדול במדינה על דגל המדינה? דומני שהדבר ממחיש יותר מכל את גודל האסון שבהשתלטות ההון על מדינת ישראל. הדגל בחסות בנק הפועלים ומיד נעבור לברכת נשיא המדינה, בחסות זוגלובק, יצרנית נקניקיות.

יום העצמאות? איזו עצמאות? האם השיטתיות, האחידות והעוצמה של החדרת הטמטום המעוור לתודעה הציבורית בישראל שונים במאום ממכונת התעמולה הנאצית?

האבות המייסדים של מדינת ישראל כשהגו את הדגל הלבן עם מגן דוד כחול לא חלמו בחלומותיהם הגרועים ביותר שיום אחד יתגנב לו גם מעויין אדום וימיר את תחושת הלאומיות שלנו, את המהות שלנו כעם, בנאמנות למותג מסחרי. כמה שזכור לי ושבדקתי לאחרונה, שלמה נחמה עוד לא מונה לנשיא המדינה, על אף שהוא מרוויח משכורת גדולה פי עשרות מונים ממנו.
אבי, שעלה ארצה בספינה אקסודוס, סיפר בגאווה איך המדריך שלו התחבא שלושה ימים בארובת ספינת הגירוש הבריטית "אמפייר ריבל" רק כדי לתלות את דגל ישראל עם כניסתה לנמל. הוא בטח לא התחבא שם כדי שאותו הדגל עצמו שנים אחר כך, יהיה חלק ממסע תדמיתי של בנק.

התודעה הלאומית, האתוס הציוני הוחלף בתאווה לכסף. החלילן נחמה וחבר מרעיו שגוזלים את הלחם מכיסנו מחללים בחליל, משליכים כרטיסי כניסה חינם למוזיאונים, מחלקים שרשראות דגלים ועכברי ישראהמלין הולכים בעקבותיהם אל הר הקסמים.

מוצג באדיבות וברשות Wikipedia ו MathKnight. כל הזכויות שמורות http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94:Israel-flag01.jpgאבי סיפר שיהודי הגטו הובלו בשורה של שלוש מאות איש כאשר רק חייל אחד בראש וחייל אחד בקצה שומרים עליהם. העדר מורכן הראש לא העיז להתקומם כנגד שני מרצחים בלבד שהובילו אותו אל מחנות אושוויץ וגזלו את חירותו להתקיים. במובנים מסויימים מצבם של היהודים היום הרבה יותר גרוע. ניטלה מהם עצמאות חשובה יותר: חירות המחשבה. אוליגרך אחד מלפנים, אוליגרך אחד מאחור, לחץ כלכלי בלתי פוסק ושטיפת מוח מתמדת הם כל מה שקלגסי ההון צריכים כדי לשמר את העדר הישראלי במצב הרצוי להם. יום העצמאות? איזו עצמאות? האם השיטתיות, האחידות והעוצמה של החדרת הטמטום המעוור לתודעה הציבורית בישראל שונים במאום ממכונת התעמולה הנאצית? והעצמאות לגהץ כרטיס אשראי בקניון איננה חירות של אמת.

שנת אלפיים ושש למניינם, חמישים ושמונה שנים לתקומת ישראל בעידן המודרני מדינת ישראל מנוהלת בידי שני פרסומאים. הציבור מובל כסומא אחרי שבחר לשלטון במפלגה שהחליטה בבחירות ה"דמוקרטיות" למלא פיה מים ושווקה לציבור כמו שמשווקים יוגורט. התוכנה שהוחלפה במחשב התודעה הציבורית ידעה לעבד את המידע מצויין מאחר וחזונם של אורוול והאקסלי קרם עור וגידים: העדר הולך לאן שמוליכים אותו. אנשים כאחמדינג'אד לא צריכים לאיים עלינו בפצצות אטום כי את השואה המחשבתית הבאנו על עצמנו. כולם רוקדים על סיפון הטיטאניק וסוגדים למעוין אדום, עגל זהב ולבנק שחושב שלהיות ראשון זה מחייב. אבל כמו אלה שברחו מן השורה, יש שמסרבים להיות חלק מהעדר, שמתחבאים בארובה כדי להניף דגל כחול ולבן של עצמאות המנותק מהבנק. אז מר נחמה – רד מעל הדגל שלי!

הזווית האחרת

מה אומרים לכם השמות דנקנר, שטראוס, פישמן, מוזס, תשובה ? הם נשמעים מאוד יומיומיים וצריך לשאול את עצמנו למה.
90% מההון הכלכלי של מדינת ישראל נמצא בידיים של שמונה עשרה משפחות המגלגלות מיליארדים. אם אתם חושבים שבבחירות האחרונות מישהו באמת שאל את דעתכם ? אתם טועים. איש חכם אחד שאינני זוכר את שמו אמר פעם שהפוליטיקה היא רק הקרקס הנודד, המופע הצדדי שמלווה את המשחק האמיתי ? הכלכלה. הבחירות ודעת העם הן רק מראית עין, חותמת גומי לכוחות הנסתרים מאחורי הקלעים המגלגלים את הכסף הגדול בכלכלה. אולמרט נבחר כי אנשים רבי השפעה רצו שהוא ייבחר. אולמרט הוא בחירה טובה עבורם. ידידם הקרוב של דנקנר ופישמן, האיש שחולק את יציע הכבוד עם גאידמאק במשחקים של בית"ר.

הקומיקאי האמריקאי ביל היקס, הדגים יפה את היחסים בין שלטון להון באמריקה. ?אתה נבחר לנשיא, יש לך מדיניות, אתה רוצה לעשות דברים גדולים. ואז מכניסים אותך לחדר שיושבים בו חבורה של אנשים עם חליפות וסיגר בפה והם מקרינים לך סרט. בסרט רואים את רצח קנדי מזווית אחרת. זווית שלא ראית אף פעם. אחרי ההקרנה הם לא אומרים דבר . אתה רק אומר ? טוב, מה אתם רוצים שתהיה המדיניות שלי??

מעניין אם לאולמרט הקרינו את רצח רבין מזווית אחרת. או שלא היה צורך.