רדיקל חופשי

יש מי שמחכה לתגובות שלו, יש מי שלא סובל אותן, יש לו חקיינים ויש מי שחושב שהוא בכלל לא קיים וסוג של מערכת תגובות אוטומטית. אבל Gnu/Linux User מההתנחלות ראשון לציון, קיים: איתי ישראלי, לשעבר איש תמיכה באחת מספקיות האינטרנט הגדולות וכיום סטודנט בן 23, הוא GNU/Linux User, אחד הטוקבקיסטים הבולטים של ynet והרשת הישראלית.

הוא לא זוכר את הטוקבק הראשון שלו, וגם לא את הראשון שכתב כ-Gnu/Linux User ואין להתפלא: חיפוש ב-Google, על ynet בלבד, מעלה יותר מ-500 תגובות המזכירות או מתייחסות אליו ? לא מעט מהן, אגב, של חקיינים ומתחזים. הדמות של GNU/Linux User, כבר חרגה מ-ד' אמותיו של איתי. הטוקבקיסט שהוא תומך נלהב של מערכת ההפעלה החופשית לינוקס, קם על יוצרו והפך לסוג של תופעה.

הסיבה המקורית הייתה פרסומת. כשעבר לקרוא ולהגיב באופן עקבי ב-ynet, הגיב בתחילה בשמות וכינויים אחרים. אבל חיפש לעצמו כינוי קבוע. כמי שתומך במערכת ההפעלה החופשית ובאידיאולוגיה שמאחוריה, בחר בכינוי הזה, במטרה להיכנס לאנשים לתודעה. אבל אפילו הוא עצמו לא שיער את הממדים.

"לא חשבתי שזה יגיע למצב שאני קורא כתבה, ואז אני רואה תגובה ראשונה: 'נו, איפה GNU/Linux User?', בן אדם שהשם שלו זה Windows XP User התנחלות סיאטל. נוצר מצב שמספר חמש מגיב ומספר שבע עונה לו שהוא אידיוט, ואז בא מספר תשע וטוען שהוא GNU/Linux User האמיתי וקורא לשניהם אידיוטים. אני מתייחס לזה בתור הומור, לא יותר מזה. היו לי אפילו מצבים שאני הגבתי מאוחר, וחשבו שאני המתחזה.? אומר איתי.

היו הרבה אנשים שהתעצבנו על GNU/Linux User.

"נכון. היו גם כאלה שמשתמשים בלינוקס, יש באמת סתם טרולים שמנסים להציג אותי כטרול. הכתבה שהייתה של מיקרוסופט, שהיא הולכת לתבוע משתמשי לינוקס, כמעט שמונים תשעים אחוז מהתגובות הן אנטי-מיקרוסופט ופרו-לינוקס. כך שאני לא רואה פגיעה בתדמית בגלל תגובות באתר כלשהו?.

אתה חושב שהתגובות שלך יצרו איזושהו שינוי תודעתי לגבי לינוקס?

"ממש לא. משהו שיחולל שינוי כלשהו צריך להיעשות בצורה מסודרת. צריך להסביר ולעסוק בדברים בצורה עניינית. גם מי שמתחזה וגם מי שלא – 'אין וירוסים בלינוקס, תעברו ללינוקס' זה לא דבר רציני. לבוא לומר, 'בלינוקס אין משחקים אל תעברו ללינוקס' ? גם זה לא רציני. כל דבר צריך לנתח לגופו. וזה תלוי מה בנאדם צריך מהמחשב שלו.

אם יש לאדם מחשב ישן, פנטיום 3 וה-XP לא כל כך רץ עליו, רואה שהלינוקס עובד, הוא יישאר איתו. לא אכפת לו מתגובות בפורום. ואם יש מישהו שמה שמעניין אותו זה Half Life 2 ויתהפך העולם הוא ימשיך לשחק בזה, הוא לא יעבור אף פעם ללינוקס.

לינוקס

איתי התגלגל להתעסק עם לינוקס בגלל שחיפש איכות וחיפש ביצועים. הוא התחיל עם Mandrake 8.1, מערכת היסטורית במונחי הקוד הפתוח, מחק אותה ואחרי זה התנסה עם עוד הפצות לינוקס ונשאר עם המערכת בגלל החופש שהיא מעניקה למשתמש, לטענתו.

על אף הפעילות המאסיבית שנעשית בתחום הפוליטיקה של הקוד הפתוח וקידומו בחברה, עם עמותות כמו "המקור", ישראלי איננו חלק מהפעילות. הוא ביקר לפני שנתיים באירוע "אוגוסט פינגווין", אבל רק "כדי לפגוש את החבר'ה" כהגדרתו. לטענתו הוא אדם שקט, מופנם, לא אחד שיארגן הפגנות.

אבל הוא רואה חשיבות בפעילות העמותה, ובעיקר הפרוייקט של הכנסת לינוקס לבתי הספר. ?חשוב להסביר לילדים מגיל צעיר שצריך את השיתוף הזה. זה דבר חשוב. למי שיודע קצת היסטוריה, ככה הקמנו את המדינה. עם שיתוף. כל הקבוצות שבאו להקים את המדינה, עשו את זה עם שיתוף. הכל היה שיתופי, וכולם רצו לעשות את זה ביחד. המושבות, הקבוצות הראשונות, זה בעצם הרעיון הקומוניסטי, של לעשות הכל ביחד". הוא מסביר.

לביל גייטס אין לו מה לומר ומיקרוסופט בעיניו הם השטן בתגלמותו. חברה דורסנית שפוגעת הכי קשה בתנועת הקוד הפתוח. לדעתו, אצל אנשים כמו גייטס, הדבר היחיד שמשחק תפקיד הוא הכסף. ?הם חיים רק על כסף, כסף וכסף. מזה לא יוצא שום דבר טוב".

ישראלי גם לא חושב שהוא ימצא שפה משותפת עם האיש העשיר בעולם, בדיוק מהסיבה הזו: "מי שמאמין בשוויון ומי שמאמין בקפיטליזם, לא יכולים לשבת ביחד או להבין אחד את השני. הוא יודע מה אני רוצה, ואני יודע מה הוא רוצה ? ואנחנו יודעים שהדברים האלה לא מסתדרים אחד עם השני".

פוליטיקה

ישראלי הוא סוג של רדיקל. מצד אחד הוא דוגל בשוויון, סוציאליזם ופתיחות אבל גם מצדד בנקיטת יד קשה הן כלפי עבריינים והן בסוגייה הבטחונית. כשהוא נשאל על הסתירה שבכך, הוא משיב, באופן די נחרץ:

"גם בדמוקרטיה יש לך הרבה סתירות. צריך לחשוב מה עולה על מה. אין ספק שהזכות לחיים וביטחון זה מספר אחת. אבל אם אתה רואה מצב, שערבים ישראלים מתחתנים עם פלסטינים מהגדה, ואלה מהגדה בסופו של יום מתעסקים בפיגועים, אין ספק שגם אם תהיה חתונה ? לא הגיוני שהם יעברו לכאן.

ואם מישהו בכל זאת ביצע פיגוע ? מעמידים אותו לדין באשמת בגידה. כמו חברי כנסת שנוסעים לסוריה וללבנון. וזה לא משנה אם הוא ערבי-ישראלי, או יהודי-ישראלי, כל מי שנוסע למדינת אוייב ומדבר נגד המדינה, זה לא תקין, לא משנה אם הוא ערבי או לא".

שם משפחתו הקודם הוא נתן. ישראלי הוא אחיו של החייל עדן נתן-זאדה, שפתח באש על נוסעי אוטובוס בשפרעם ואחר הוכה למוות בידי ההמון הזועם שהתנפל על האוטובוס. יש בליבו הרבה כעס על המשטרה שלא מנעה את המוות של אחיו, ועל שרי הממשלה הנוגעים בדבר- שאול מופז כשר הביטחון ואריאל שרון, ראש הממשלה דאז.

"בהתחלה אמרו שהוא עלה על האוטובוס והתחיל לירות. אחרי זה אמרו, הוא קם מהמושב והתחיל לירות. ואחרי זה אמרו, הוא קם, הוא ירד, הוא חזר ואחרי זה ירה. והיו כאלה שאמרו שתפסו לו את הנשק. יש מי שאמר שהוא החליף מחסנית, יש מי שאומר שהוא בהתחלה ירה בנהג. וכל אחד אומר משהו אחר. זה לא מסתדר. משהו פה לא נראה הגיוני?.

אתה מאשים מישהו בזה שלקחו לך את אחיך?

"קודם את כל את הרוצחים. אין ספק. וראש הממשלה ושר הביטחון שהיו אז, ההתבטאויות שלהם היו מגעילות בעייני. בשביל הבוחרים שלכם אתם עושים את הדבר הזה? בשביל פתק? הם לא רואים בני אדם. הם מדברים לפתקים. בשביל זה הם יעשו הכל. מה זה מבחינתם עוד חייל של צה"ל?

הציגו את אחיך כמי שהיה מקורב לחוגים כהניסטיים. הוא באמת היה מקורב או שזה היה מוקצן?

מאוד מוקצן. הוא פשוט אהב את הארץ. הוא גר בתפוח ואהב את המקום הזה. הלכנו לבקר שם. זה מקום מדהים. מאוד שקט שם. האנשים שם ממש לא כמו שמציירים אותם. לא כל יום אתה פוגש אנשים שכל-כך כיף לך לדבר איתם. אנשים מקסימים. הבעייה שהופכים את האנשים האלה למעין איזשהו שטן שהם לא, בגלל אינטרסים. נתנו כל כך הרבה נתונים ? בגלל שהוא הלך ימינה, בגלל שהוא דתי, בגלל שהוא גר ביהודה ושומרון. בגלל שהוא היה נגד תוכנית הגירוש ? תופסים על זה. אבל מכאן ועד לבוא ולרצוח אנשים? יש דרך והיא לא קטנה?.

מלחמת לבנון 2

מה אתה חושב על המלחמה האחרונה?

זו הייתה הצגה של איש עסקים שחושב שהוא יכול לנהל מדינה. כמו שגאידמק הגדיר את עמיר פרץ ? נהג מונית? בוא נלך עם גאידמק, בוא נראה לו נהג מונית שחושב הוא יכול לקבוע לנו את הביטחון. אז הוא לא יכול. זה לא מתאים לו. קח מישהו שמתאים לזה. בוגי יעלון. רמטכ"ל, איש צבא שיודע מה הוא עושה. ולא איש של טכניקות.

אבל גם מופז היה רמטכ"ל, איש מנוסה.

אני חושב שבוגי יעלון יותר מתאים. מופז הלך יותר מדי לכיוון הלא נכון. ולא הייתי רוצה לראות שר כזה מנהל את המלחמה. מישהו שהפך להיות בובה של שרון. היה לנו את שרון א' בתקופות הטובות שלו, והייתה לו את התקופה הרעה, שהוא עשה דברים שמאוד הזיקו למדינה. בגלל זה הייתי מעדיף לראות את בוגי יעלון כשר ביטחון. ואני ממש לא יודע מי יכול להיות ראש ממשלה. אני חושב אולי ליברמן או משהו כזה. לא חושב שיש כרגע מישהו בפוליטיקה שיודע לנהל אותה בצורה מספיק טובה.

פעם הייתה לך בחירה. פעם היו לך אנשים כמו בגין, כמו בן גוריון שיכולים לנהל מדינה. היום אני נמצא במצב של או ליברמן או מרצ. ומרצ עשו לי עבודה קלה, עם החוק של השיתוף קבצים. חוק כזה היית מצפה ממישהו כמו ביבי להעביר, לא מאבשלום וילן?.

הפער החברתי

אתה חושב שאפשר לשלב את התפישה של תוכנה חופשית בפוליטיקה האמיתית?

" תוכנה חופשית בעצם בסופו של דבר, היא באה מתוך חופש חברתי, חופש כלכלי. זה בא מתוך תפישות סוציאליסטיות. מתוך חופש מידע. לא כל אחד צריך שתהיה לו אידיאולוגיה 'אני קם בבוקר ויוצא לעזור לעולם'. ואתה גם לא יכול לחסל את הקפיטליזם מהיום למחר. צריך לעשות את זה בצורה הדרגתית.

אתה לוקח את קפיטליזם ומוסיף לו הגבלות, למשל שכר מקסימום. למה צריך שבנאדם ירוויח מאה אלף שקל בחודש? אני לא רואה אדם שבקושי מגרד את ה-3,000 שקל בחודש, שיתלונן על משכורת של עשרת אלפים שקל. ולעומת זאת, אתה רואה אנשים שמרוויחים פי עשרה מזה ? וזה עדיין לא מספיק להם?.

לרמה של קומוניזם לא נגיע גם עוד מאתיים שנה. כרגע אנחנו קרובים מדי לארצות הברית. כל אחד דואג לעצמו, יותר מדי רכוש ואלה לא דברים שהולכים ביחד עם שוויון. עם כל הכבוד, עדיף שלכולם יהיה מה לאכול ואיפה לגור ולא שאיזו שרי אריסון תקנה לעצמה איזו יאכטה. מה את צריכה יאכטה??