"למען מה נלחמתי בחוף אומהה?!"

פיליפ ספונר הוא בן 86. הוא נלחם במלחמת העולם השניה בקרבות רבים. עכשיו הוא ממשיך להלחם עבור החופש והשוויון. רק שהפעם זירת הקרב היא לא שדות הקטל של חוף אומהה או הארדנים, אלא ועידה ציבורית הדנה במגילת הזכויות להומואים ולסביות במדינת מיין בארה"ב.

מזמן שלא התרגשתי ככה מסרטון בצינור. בחיי.

The woman at my polling place asked me do I believe in equality for gay and lesbian people. I was pretty surprised to be asked a question like that. It made no sense to me. Finally I asked her: what do you think I fought for in Omaha Beach?

אונליין דייטינג: מה להגיד בשיחה הראשונה

הנה, אני מודה: בדייטינג אני לא מבין דבר, קל וחומר באונליין דייטינג. בור מוחלט. לעומת זאת, במספרים, הסתברויות וניתוחים סטטיסטטים אני מבין לא רע. אז מדוע לא לנצל את הידע בנושא מסויים לטובת הצלחה בנושא השני?

האתר OkCupid ניתח כחצי מליון התקשרויות ראשוניות. הם בחנו איך מילים מסויימות וביטויים מסויימים המשולבים בשיחה משפיעים על אחוז התגובות המתקבלות. התוצאה: אוסף של חוקי אמור ואל תאמר כשאתה מציג את עצמך. חלומי.

את המחקר המלא תוכלו לקרוא כאן. אני אביא שתי נקודות שתפסו את תשומת ליבי.

תקראו ספרים!

תחביר שגוי, שגיאות כתיב ודיבורשת מרתיעים את בני הזוג הפוטנציאליים (ידעתי!!!). הגרף הבא מציג את אחוזי התגובות להודעות שהכילו את המילים המצויינות. אמנם הניתוח כולו נעשה על הודעות באנגלית, אבל המגמה ברורה.

netspeak-chart.png

תשקלו להפוך לאתאיסטים

הגרף לא משקר: דת תשפר את הסיכויים שלך לקבל תגובה להודעה, אבל באופן די פרדוקסלי, אתאיזם יעזור לך הכי הרבה.

god-chart.png

למאותגרי האונליין דייטינג, כמוני, המחקר הזה הוא כמו אויר לצוללים ואני ממליץ לקרוא את כולו. מי אמר שבאהבה אין מדע?

כמה הרהורים בנוגע לקורס צלילה

  • רבים ממדריכי הצלילה מעשנים. קצת מוזר בהתחשב בכך שהם הורסים לעצמם את האיבר שמספק להם פרנסה.
  • מדריכי צלילה לא יודעים עברית: "חמש מטר", "וידיתם מסיכה" (מחריד!!), "מיליתם אויר" (עוד יותר מחריד!! למאותגרים: חמישה מטרים, וידאתם מסיכה, מילאתם אויר.)
  • למי שרוצה לעשות קורס צלילה בעתיד: למחיר שמציעים לכם הוסיפו מיד עוד 100 שקלים בהם תקנו נעלי צלילה (בוטיז). באילת הן הכרחיות בגלל החוף הסלעי.
  • כדאי גם להתכונן לעוד הוצאה של 250 שקלים להתמחות נייטרוקס. אבל זה לא חובה.
  • אילת מלאה בערסים, נכון, אבל משום מה הם מדירים רגליהם ממועדוני הצלילה. אז כן! יש אזורים חפים מערסים באילת! (אבל לא לשמוח יותר מדי. לא תוכלו להמלט מהם לחלוטין).
  • הקורס לעיתים הזכיר לי קורסים צבאיים: אומרים להגיע מוקדם, אבל דברים מתחילים לזוז מאוחר, הסעות מתעכבות וכו'. כניראה שזה נובע מהאופי ה"צעיר" שיש לקורס. בקורסים אחרים שהייתי בהם, שנחשבים ליותר "בוגרים", העניינים התנהלו ביעילות תוך התחשבות מירבית בזמנם של החניכים.
  • אבל בשורה התחתונה, הקורס הוא תענוג צרוף וכיף חיים אמיתי. אתם תהנו מכל רגע. מבטיח.

לא כל יום פורים

לפני מספר ימים שוחחתי עם פלוני על אודות חג הפורים. בקנאות כפייתית לעברית הייתי חייב לציין את העובדה (הידועה לכל) כי פור הוא גורל, והנה הפסוק מתוך המגילה: הִפִּיל פּוּר הוּא הַגּוֹרָל (אסתר פרק ג' פסוק ז').

כל זה היה פורח מזכרוני אלמלא באותו הערב, בעוד ערב של גלישה חסרת תכלית בביתי נתקלתי בסרט הישראלי הידוע פורטונה. השם פורטונה הוא שמה של אלת המזל הרומית. התחילית פור נראתה לי פה חשודה. היתכן שיש קשר בין הפּוּר העברי (שאגב, על פי אבן שושן מקורו באכדית) לבין פורטונה? ובכן, לא ברור.

על פי ויקיפדיה, מקור שמה של האלה הוא ב-Vortumna, שפרושה "מי שסובבת את השנה" , אך לפי מילון וובסטר, התחילית fors פרושה בלאטינית מזל או גורל. בעוד אתר מצאתי כי פירוש השם הוא מזל טוב. באתר נוסף יש שוב מחלוקת על השם.

קיוותי למצוא פה קשר חד משמעי, אך לא כך הוא. נו טוב.

המנון לטבלה

האתר המצויין בוינג בוינג מפרסם את פגוש את היסודות, המנון קצבי לטבלה המחזורית של היסודות. זה אמנם נועד לאיזה תוכנית ילדים, אבל זה עדיין ת ע נ ו ג.

ואגב, אם המוזיקה פה נשמעת לכם משובחת במיוחד, זה מפני שהיא נכתבה ומבוצעת בידי פעמיים זוכת פרס האמי, להקת TMBG.